Cud nad Wisłą1920

"Cud nad Wisłą" – obraz Jerzego Kossaka. Domena publiczna

Cud nad Wisłą 1920

"Cud nad Wisłą" - obraz Jerzego Kossaka.

Hasło „Cud nad Wisłą” jest powszechnie znane, jednak czy wszyscy faktycznie wiedzą, co kryje się za tym wyrażeniem? Czy na pewno znamy przebieg Bitwy Warszawskiej i jej przyczyny? Jeśli nie, lub masz jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do dalszej lektury.

Cud nad Wisłą 1920 – przebieg wydarzeń

„Cud nad Wisłą” to wydarzenie, które jest znane jako Bitwa Warszawska. Miało miejsce między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Starcia toczyły się pomiędzy radziecką Armią Czerwoną a Wojskami Polskimi. Polskie siły zdołały odeprzeć atak wojsk radzieckich, co przyczyniło się do utrzymania niepodległości Rzeczypospolitej. Manewr, opracowany przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Tadeusza Rozwadowskiego, odegrał kluczową rolę w osiągnięciu zwycięstwa. Dowodził nim Józef Piłsudski. Po zwycięstwie polskich wojsk, armia radziecka została zmuszona do wycofania się na zachód. Warto zaznaczyć, że sukces Polski był praktycznie niemożliwy. Po ataku pod wodzą Józefa Piłsudskiego, armia radziecka poniosła ogromne straty, co umożliwiło polskim siłom wygranie tej bitwy.

Cud nad Wisłą 1920 (Bitwa Warszawska) – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek:

  1. Nazwa „Cud nad Wisłą” została po raz pierwszy użyta przez Wincentego Witosa. Endecja często wykorzystywała tę nazwę, aby umniejszyć zasługi Józefa Piłsudskiego.
  2. Kościół również był przeciwny Józefowi Piłsudskiemu, dlatego chętnie przyjął tę nazwę dla tego wydarzenia. Dodatkowo, 16 sierpnia, który przypadał na decydującą bitwę, jest również świętem maryjnym.
  3. Tak zwana „niewypowiedziana wojna polsko-radziecka” trwała od 14 lutego 1919 roku.
  4. Wojska bolszewickie próbowały dotrzeć do Warszawy od zachodu, forsując Wisłę pod Włocławkiem i w Płocku. To właśnie tam miały miejsce najcięższe walki.
  5. Podczas tej wojny polskie wojsko było znacząco niedostatecznie wyposażone. W 1920 roku kobiety zaoferowały pomoc w szyciu bielizny dla żołnierzy.
  6. Bolszewicy nie dbali o swoich żołnierzy. Chodzili oni boso, mieli karabiny zawieszone na sznurkach i nosili zniszczone mundury.
  7. Po stronie polskiej walczyli również Francuzi, w tym kapitan Charles de Gaulle, twórca Wolnej Francji i prezydent od 1959 roku.
  8. Polskie siły zbrojne miały także czarnoskórego żołnierza, który brał udział w powstaniu wielkopolskim. Niewiele wiadomo o nim. Prawdopodobnie był adiutantem i kierowcą. Możliwe, że zajmował się aprowizacją.
  9. Porucznik Kowalewski pracował w polskim wywiadzie i razem z matematykami złamał szyfr Armii Czerwonej. Dzięki temu polskie wojsko wiedziało, w którą stronę porusza się Armia Czerwona, co z pewnością miało wpływ na zwycięstwo.

Przeprowadzono redakcję tekstu, zachowując fakty, jednak prezentując je w inny sposób.

https://www.skupauta.pl/skup-aut-warszawa/