Jan Pietrzak – „Historia to fundament tożsamości”

Jan PietrzakFoto Filip Błażejowski (Gazeta Polska)

-Jesteśmy dziś atakowani przez różnych Michników czy Putinów, którzy nam wmawiają, że polski patriotyzm to faszyzm. Młodzi ludzie gubią się w tym zamęcie i wyjeżdżają. Wyjeżdżają, bo nie mają świadomości narodowej. A świadomość taka wynika z wiedzy historycznej – mówi Jan Pietrzak, założyciel Towarzystwa Patriotycznego, w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”.

W XXI w. Donald Tusk odkrył, że historia jest potrzeba tylko historykom i zaczął ją rugować ze szkół. Jan Pietrzak ocenia, że to absurd. „Historia nie jest tylko nauką, tak jak chemia, fizyka czy matematyka. Historia to fundament, na którym buduje się tożsamość narodu. W tym wymiarze młody Polak, który historii nie zna, jest w pewien sposób ułomny i istnieje olbrzymie zagrożenie, że będzie czuł się źle w kraju, którego nie rozumie, nie czuje. Nie da się kształcić młodego pokolenia w patriotyzmie, jeżeli zaniedbamy rzetelną naukę historii” – mówi.

Zdaniem legendarnego satyryka podejście rządu Donalda Tuska do nauki historii to celowa walka premiera z polskością. 

„Rządzący Polską zmierzają do wynarodowienia. I nie są w tych działaniach osamotnieni. Mają za wspólników choćby wielkie telewizje, które co wieczór przyciągają dwadzieścia parę milionów ludzi i lansują antypolskie wartości, czy też po prostu nihilizm. Walka z historią jest ważna dla środowiska Donalda Tuska, bowiem jej znajomość sprawia nie tylko to, że wiemy, co było kiedyś, ale także to, że wiemy, jak narodziła się aktualna rzeczywistość, i przede wszystkim kto za to odpowiada. Prezydent Obama kilka dni temu poświęcił znaczną część swojego przemówienia historii, dwóm wojnom światowym, żelaznej kurtynie i walce narodów Europy Wschodniej o wyzwolenie. A zrobił tak nie bez powodu – wszystkie te wydarzenia i procesy wpływają na dzisiejszy bieg wydarzeń. Agresja Rosji na Ukrainę ma swoje korzenie w XX w. A my, Polacy, nie jesteśmy z tego wyłączeni, te akty nas także dotyczą. Ważne jest, byśmy uczestniczyli w tym świadomie. Do tego potrzebna jest wiedza historyczna” – twierdzi Jan Pietrzak.

Autorem wywiadu z Janem Pietrzakiem jest Jakub Pilarek z „Gazety Polskiej”. Tutaj tylko wybrany fragment. Więcej czytaj na

← powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.