Historia, jak fortuna, kołem się toczy

Może ściślej byłoby powiedzieć, że historia często lubi dokonywać skrętu na wzór zwojów spirali. Powrót do minionych wydarzeń, w ich historycznym czasie, nie jest możliwy. Ale podobieństwo wydarzeń historycznych, i ich skutków, często bywa bezsporne, i jest dowodem aktualizmu historycznego.
PLAKAT do druku - BROŃ PRZED WROGIEM TWĄ RODZINE              „Broń przed wrogiem twą rodzinę” – polski plakat propagandowy 1920 roku.

Warszawa, przełom maja i czerwca 1920 roku.
”Sala Teatru Ludowego w Warszawie przy ul. Freta wieczorem w Boże Ciało wypełniona była po brzegi. Wiec Ligi Antybolszewickiej zwołał jej założyciel ks. Antoni Około – Kułak, z powodu trwającego od czterech dni – od 31 maja – strajku warszawskich piekarzy i widma strajku pracowników użyteczności publicznej. Na sali pojawiły się również grupki socjalistów i komunistów próbujących zakłócać przemówienia. Gdy na zakończenie zebrani zaintonowali Boże coś Polskę, bolszewiccy agitatorzy podjęli śpiew Czerwonego sztandaru, ale ich słowa zostały zagłuszone. Przyjęto również rezolucję wzywającą do przeciwstawiania się strajkom wywołanym przez „zbrodniczą agitację mającą na celu zniszczenie polskich źródeł wytwórczości i podtrzymanie nastroju rewolucyjnego, burzącego jedność narodową i przygotowanie gruntu pod opanowanie kraju pod względem gospodarczym i politycznym przez bolszewizm i Żydów.” (J. Szarek, „1920 Prawdziwy Cud nad Wisłą”, Kraków 2015, s.171).

Wszelkie podobieństwo tego obrazu – do tego, co obecnie przeżywamy w Polsce – nie koniecznie jest przypadkowe. I jeśli historia znów zechce się powtórzyć, to można zaryzykować stwierdzenie, że czeka nas czas wymagający czynu i modlitwy, które doprowadzą Polskę i Polaków do zwycięstwa.
Czyn jednak musi być taki, jakby wszystko zależało od ludzi – a modlitwa tak gorąca i nieustanna, jakby wszystko zależało od Boga.
Tak właśnie było w pamiętnym 1920 roku; kto był zdolny do trzymania karabinu w rękach – szedł na front, kto nie był do tego zdolny – klękał do modlitwy ; zdrajców natomiast, których mało kiedy w Polsce brakowało, trzymano pod kluczem.

Zobacz poszerzony przypis do tego tekstu, tutaj
https://cud1920.pl/1759/uzupelnienie-po-czasie-na-szczescie-nieutraconym

← powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.