Prawda, której trudno się przebić.

Poniżej mój komentarz do artykułu Mariusza Patelskiego „Gen. Rozwadowski i kpt. Cooper. Amerykańscy sojusznicy w wojnie polsko – bolszewickiej.”, znajdujący się na stronie http://wpolityce.pl/artykuly/34074-patelski-gen-rozwadowski-i-kpt-cooper-amerykanscy-sojusznicy-w-wojnie-polsko-bolszewickiej

„Dziękuję Panie Mariuszu za bardzo interesujący tekst, przybliżający do poznania prawdy o zwycięstwie w 1920r., który prostuje nieco obraz tej wojny, i narosłe mity, tworzone jeszcze w II RP na potrzeby polityczne, a i dziś bardzo często powielane.
Udział zagranicznych ochotników, nie tylko formacji lotniczych, ale, choćby, i pełna prawda o Błękitnej Armii Józefa Hallera, i jego roli, jako dowódcy Frontu Północno – Wschodniego, w krytycznych dniach sierpniowego przełomu są mało znane.
Dotyczy to także roli gen. Tadeusza Rozwadowskiego po dymisji Józefa Piłsudskiego w dniu 12 sierpnia 1920r., z obu pełnionych funkcji – Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa. Józef Piłsudski, de facto, wyłączył się do 18 sierpnia z bieżących wydarzeń, i zszedł z głównej sceny toczącego się wojennego dramatu.
Utalentowany, i niezłomny, gen. Rozwadowski, który w tym czasie, nieformalnie, ale z konieczności chwili, skutecznie zastępował Naczelnego Wodza, ma swoje wielkie zasługi w odniesionym zwycięstwie. Również i ta prawda ciągle nie może się przebić do świadomości społecznej. Więc, jeszcze raz dziękuję, i zapraszam na moją stronę WWW.Cud1920.pl. Z szacunkiem Czesław Wójcik – Uglis”

Dr Mariusz Patelski – historyk Opolskiego Uniwersytetu, autor, między innymi, obszernej monografii książkowej o gen. Rozwadowskim:
Generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski – żołnierz i dyplomata, Warszawa: Oficyna Wydawnicza “Rytm” 2003.

← powrót

Możliwość komentowania jest wyłączona.